Kalibrace tiskárny - "poštovní" verze

I když tato metoda není doporučená, jednou z možností, jak získat profil ke své tiskárně, je zaslat kalibrační obrazce poštou.

Následující návod popisuje potřebné kroky pro přípravu korektního kalibračního výtisku. Pokud není dodržen, velmi negativně ovlivní kvalitu výsledného profilu.

Kontaktujte mě

Jako první krok jednoznačně doporučuji kontaktovat mě pomocí mého kontaktního formuláře. Nejenom, že si pak budete moci být jisti, že se Vašemu požadavku budu moci náležitě a včas věnovat, ale také si můžete ujasnit všechny detaily procesu přípravy kalibračních obrazců.

Papír a inkoust/toner

Každý vyrobený profil je platný pouze pro přesnou kombinaci tiskárny, papíru a inkoustu, která byla použita pro vytištění zdrojů pro kalibraci.

Nastavení tiskárny

Toto je nejdůležitější krok. Pokud bude vaše tiskárna nevhodně nastavená nebo se nastavení změní po vytvoření profilu, výsledky budou neoptimální a barevný profil přestane plnit svoji funkci.

  • Nastavte správný typ papíru v tiskovém ovladači. – Při tisku se nesmí objevovat nezaschnuté oblasti barvy a šmouhy způsobené rozmazáním pomalu zasychající barvy. Pokud cokoliv takového nastane, vyberte v ovladači méně kvalitní papír, aby tiskárna používala méně inkoustu.
  • Vypněte veškeré korekce a správu barev v tiskovém ovladači. – Jakákoliv inteligence tiskárny a tiskového ovladače může negativně ovlivnit podání barev, protože změní jemné nastavení tisku pro každou úlohu zvlášť. Pro tisk je nutné použít přesně stejné nastavení, jaké bylo platné v době tvorby profilu.

Kvalita profilu

V tuto chvíli je načase se rozhodnout, jak kvalitní profil požadujete. Pro běžnou kancelářskou práci není nutné vytvářet extrémně přesné profily, protože už různé šarže kancelářského papíru se výrazně liší ve své kvalitě a podání barev.

Naopak pro kvalitní tisk fotografií a prezentací pro Vaše zákazníky může být vhodné chtít co nejkvalitnější profily.

V následujícím seznamu naleznete různé velikosti kalibračních obrazců pro tvorbu profilu:

K přípravě dat pro poslední dvě možnosti je možné využít předběžného profilu (s využitím obrazce 1x A4 – 441 polí). Předběžný profil umožní lépe předpovědět chování tiskárny a pomocí něj připravený kalibrační obrazec umožňuje lepšího zmapování jejích schopností. Pokud se pro tuto možnost rozhodnete, po vytvoření předběžného profilu obdržíte také kalibrační obrazec určený speciálně Vám. Ten poté vytiskněte a odešlete stejným způsobem jako při vytváření předběžného profilu (postup je popsaný níže).

Tisk kalibračního obrazce

Ve chvíli, kdy máte nastavenou tiskárnu, vypnuté její barevné korekce, vybraný papír, inkoust a kvalitu profilu, můžete přikročit k poslednímu kroku – vytištění kalibračních obrazců.

Stáhněte si tedy PDF dokument s kalibračním obrazcem pomocí příslušného odkazu výše, otevřete ho (například v Acrobat Readeru) a vytiskněte s přesně stejným nastavením, které budete poté používat s dodaným profilem.

Než s vytištěným dokumentem budete jakkoliv více manipulovat, nechte ho uschnout (alespoň 8 hodin) a pokuste se zabránit jeho zaprášení.

Po uschnutí prosím na vytištěné strany zezadu napište Vaše jméno a emailovou adresu. Použijte měkký fix abyste nepoškodili vytištěný obrazec!

Odeslání

Pokud jste mi ještě nenapsali, nyní je čas. Použijte prosím můj kontaktní formulář. Bez předchozího upozornění nemohu bohužel zásilku přijmout.

Připravte si dostatečně velkou obálku, kalibrační obrazce nepřehýbejte, vložte je do fólie a do obálky k nim dejte tvrdý karton, abyste zabránili ohnutí, zmuchlání nebo jinému poškození zásilky.

Do obálky vložte prosím také potvrzení o zaplacení dohodnuté částky.

Celou zásilku poté označte zkratkou ICC a odešlete na moji adresu:

Ing. Martin Sivák, Opálkova 18, 635 00 Brno, Česká republika

Profil Vám bude doručen na Vaši emailovou adresu, hned jak zásilka dorazí a bude zpracována.

Ceník

Pro přesné ceny kalibračních prací mi prosím pošlete zprávu pomocí mého kontaktního formuláře. Ozvu se Vám jakmile to bude možné a dohodnu s Vámi individuální detaily.

Ať už ale máte jakékoliv požadavky, zjistíte že náklady na vytvoření profilu nejsou nijak závratné a barevné podání Vašich zařízení se výrazně zlepšilo.